Czy copywriter powinien być redaktorem tekstu?

woman in gray shirt sitting on bench in front of MacBook

Zawody związane z tworzeniem tekstów to obecnie cieszące się dosyć dużą popularnością zajęcia. Można spotkać się z sytuacją, w której ludzie łączą w swoim życiu różne role i wykonują podobne do siebie, choć jednak sporo różniące się zawody. Do tego typu zajęć można zaliczyć copywriting i redakcję tekstu.

Pomimo tego, że oba te zajęcia łączy praca z tekstem, mają one jednak spore różnice. Niektórzy decydują się łączyć ze sobą te zajęcia, inni natomiast wolą specjalizować się tylko w jednym z nich. Oba te podejścia z pewnością posiadają zarówno zalety, ale też nie są wolne od wad.

Bycie copywriterem polega głównie na tym, że tworzy się różnego rodzaju treści. Treści te są dłuższe lub krótsze, mogą cechować się stylem poważnym lub nieoficjalnym, w zależności od tego, jakie potrzeby ma klient i jakie rezultaty chce uzyskać zamawiając lub kupując dany tekst czy hasło.

Pomimo tego, że można wymienić tu wiele rzeczy, które cechują to zajęcie, wydaje się, że jedną z najważniejszych jest kreatywność. Tworzenie wielu tekstów wymaga pomysłowości, jak również umiejętności odpowiedniego przedstawienia swoich pomysłów i umiejętności. Redaktor natomiast kojarzy się zwykle z czymś bardziej określonym i poważnym. Redaktorzy gazet, portali oraz wydawnictw zajmują się nie tylko tworzeniem, ale również wieloma kwestiami organizacyjnymi. Umiejętności organizacyjne to cecha, która z pewnością jest przydatna w pracy redaktora.


Zobacz: Korektor tekstu


Połączenie tych obu zajęć to kwestia bardzo indywidualna. W zależności od tego, jakie są indywidualne predyspozycje i umiejętności danej osoby, może ona wybrać odpowiednią opcję dla siebie. Jeżeli ktoś woli skupiać się wyłącznie na pisaniu i ma dobrze rozwiniętą kreatywność, może zajmować się wyłącznie copywritingiem. Jeżeli natomiast potrafi i lubi wykonywać także inne czynności, związane z pracą nad tekstami, zawód redaktora również jest wskazany. Osoba, która ma dobrze rozwinięte obie te umiejętności może wybrać również połączenie tych zajęć. W takim przypadku wybór ten wydaje się być dobry.