6 rzeczy, których wielcy liderzy biznesowi nigdy nie robią!

man holding mouse and iPhone while using Macbook Pro

Moralność dyktuje zwroty, które często są związane z wyrażeniem: „są rzeczy, których się nie robi”, ale zapominają powiedzieć, że najważniejsze są nasze działania, to co robimy. Jednak prawdziwy lider musi pokonywać przeszkody, aby odnieść sukces i nie wpaść w ślepy zaułek z powodu niewłaściwego zachowania.

Nie udaje ideału.

Liderzy nie są supermenami, jak każdy człowiek mają słabości i ograniczenia. Ale w przeciwieństwie do innych wiedzą, jak pokonać swoje lęki i mimo wszystko realizować marzenia. Wiedzą też, by nie ulegać wpływom lęków otoczenia, które każą im się poddawać. Odwaga jest ich pierwszą cechą.

Nie trzyma się sztywno swojej wizji.

Podążanie własną drogą i nie poleganie na spojrzeniach innych nie oznacza nie słuchania rozsądnych rad kompetentnych ludzi. Wielcy liderzy wiedzą, by nie dać się zaślepić własnej wizji i zawsze szukają innowacji, które pozwolą im uczynić firmę trwałą. Dla lidera oznacza to, że aby móc wykorzystać nadarzające się okazje, musi zawsze zadawać sobie pytanie, czy może zrobić to lepiej lub inaczej.

Nie jest w sobie zadufany.

Różnica między człowiekiem sukcesu a prawdziwym liderem polega na tym, że ten drugi nigdy nie stara się wyglądać lub brzmieć jak ktoś, kim nie jest. Wielcy liderzy wiedzą, że autentyczność jest o wiele bardziej skuteczna niż autopromocja! Wychodzi „ja”, które zanieczyszcza relacje z innymi i odcina wszystkie owocne wymiany, a arogancja nigdy nie jest ich zachowaniem.

Nie poddaje się w obliczu trudności.

Prawdziwi liderzy mają tendencję do naturalnego niepodporządkowywania się kodom społecznym czy myśleniu grupowemu i kwestionowania status quo. Są jednak również uzdolnieni w dyplomacji, co pozwala im sprawnie poruszać się naprzód i dotrzeć tam, gdzie chcą. Mogą borykać się z samotnością i czuć się niezrozumiani, ale z czasem zyskują zaufanie innych.

Nie jest bojaźliwy.

Wielcy liderzy są zmotywowani przez chęć przewyższania swoich konkurentów. Są pewni swojej zdolności do wygrania walki konkurencyjnej i wiedzą, że konkurencja zmusza ich do doskonalenia się. Konkurencja jest prawdziwą emulacją, a oni są inspiracją, która motywuje ich zespoły.

Nie użala się nad sobą.

Wielcy liderzy nie marnują ani minuty, ponieważ chcą szybko zbliżyć się do wizji, jaką mają dla swojej firmy. Nie prokrastynują, nie tracą czasu na zastanawianie się, co myślą inni, ani nie próbują udowodnić, że są lepsi od innych. Mogą eksperymentować i ponosić porażki, ale nie tracą czasu na użalanie się nad sobą i swoimi okolicznościami.