Gry szkoleniowe, czyli zdobywanie wiedzy i integracja

group of men riding boat

Coraz większą wagę przykłada się zarówno do atmosfery panującej w firmie jak i do rozwoju pracowników. Już dawno minęły czasy, w których wartość pracownika liczono wyłącznie w wysokości wynagrodzenia. Przedstawiciele młodszych pokoleń będących obecnie na rynku pracy są o wiele bardziej wymagający niż ich starsi koledzy, chociażby ci z pokolenia baby boomers, inne mają też podejście do kwestii wynagrodzenia.

Wysokość pensji jest oczywiście bardzo ważnym czynnikiem, jednak nie najważniejszym. Równie istotna jest możliwość rozwoju oferowana przez firmę, a także atmosfera w miejscu zatrudnienia. Z tego też powodu szkolenia integracyjne cieszą się od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem.

Przyjemne z pożytecznym, czyli nauka i zabawa w jednym

Niektórym osobom impreza integracyjna kojarzy się przede wszystkim z dobrymi trunkami i sporą ilością jedzenia. Jest to zgoła błędny obraz, gdyż najnowszy trend jest taki, że zacieśnianie więzi pomiędzy pracownikami zespołu łączy się ze zdobywaniem przez nich nowych umiejętności. Taki rodzaj szkolenia jest o wiele bardziej efektywny i przynosi lepsze rezultaty. Wyjazdy integracyjne dla firm mogą być wzbogacone o różnorodne elementy, jednym z nich są na przykład gry szkoleniowe.


Czy w czasach koronawirusa wszystkie imprezy integracyjne trzeba odłożyć? Zobacz jak zorganizować można team building online


Gry szkoleniowe – nauka poprzez zabawę

Gry terenowe bez wątpienia wspomagają integrację pracowników, ponieważ wymuszają współpracę, chociażby w celu wykonania określonego zadania. W zależności od przyjętego scenariusza, w proces gry można wpleść różnorodne szkolenia, na przykład zdobywanie umiejętności z negocjacji, rozwiązywania konfliktów czy też budowanie postawy asertywnej.

Gry szkoleniowe opierają się na systemie LARP. W skrócie, chodzi o to, że do świata rzeczywistego przenosi się realia znane z komputerowych gier strategicznych, a członkowie zespołu muszą wcielić się w konkretne postaci i ich zadaniem jest postępowanie wedle określonego scenariusza, który przedstawiany jest przez mistrza gry. Jest to doskonała rozrywka zarówno dla osób młodych jak i tych nieco starszych.


Imprezy wigilijne to ważny element w kalendarzu większości firm. Sprawdź jak to można zorganizować obecnie! Organizacja wigilii firmowych