Największe platformy sprzedażowe na świecie

person holding black android smartphone

W ostatnim czasie rynek sprzedaży bardzo się zmienił. Duży wpływ na tą zmianę miała pandemia oraz wszelkie konsekwencje z nią związane. Konsumenci coraz częściej byli zmuszani do zakupów przez Internet, po ponad roku większość z nas przyzwyczaiła się do tego typu udogodnienia. Są one bowiem dużo łatwiejsze i szybsze niż tradycyjne zakupy stacjonarne.

Na światowym rynku istnieje wiele platform sprzedażowych tak zwanych marketplace. Okazuje się jednak, że ta forma sprzedaży nie jest całkowicie nowoczesnym i niezwykłym rozwiązaniem. W przeszłości ludzie bardzo często handlowali na tak zwanych rynkach lub bazarach, na których można było kupić różne produkty od różnych sprzedawców. Najczęściej przy wyborze ludzie kierowali się ceną oraz jakością danych produktów. Zupełnie jak w czasach współczesnych. Marketplace jest więc takim targiem tylko online. Platformy sprzedażowe łączą konsumentów i sprzedawców, dzięki czemu zakupy są szybsze i mniej problemowe.

 

Zobacz artykuł: podłączenie terminala do kasy fiskalnej

 

Największy serwis sprzedażowy w naszym kraju – Allegro to również platforma sprzedażowa. Na platformie tej możemy kupić prawie wszystko, jest to prosta i intuicyjna forma zakupów. Kolejną znaną i lubianą platformą jest OLX oraz AliExpress i Zalando.

Na świecie największymi marketpace są Amazon oraz Alibaba. Innymi tego typu platformami są na przykład eBay oraz Zalando. Ilość tych wielkich sklepów oznacza, że współcześnie rynek sprzedażowy kształtują wielkie platformy sprzedażowe, nie pojedyncze sklepy internetowe. Warto pamiętać, że te ogromne sklepy są przez kupujących głównym źródłem poszukiwania produktów. Obecnie częściej niż kiedykolwiek szukamy produktów bezpośrednio w marketplace.

Możliwość filtrowania (na przykład pod względem najniższej ceny czy też najszybszej wysyłki) sprawia, że zaczęliśmy traktować te platformy prawie tak jak zwykłe wyszukiwarki produktów. To również oznacza, że miejsc gdzie możemy znaleźć różne produkty od różnych sprzedawców będzie z pewnością przybywać. Należy zatem przyzwyczaić się do tego typu zakupów.